22 Ekim 2009 Perşembe

BOLVADİN ARICILIK KURS ÖGRENCİLERİ VE RUTİN KONTROL

Merhaba arıcı Dostlar
Afyonkarahisar ili Bolvadin Halk Egt.Mrk.Md.lüğü'nün açmış oldugu teknik arıcılık kursumuz hafta sonları devam etmekte son iki hafta sonumuz kaldı.

Hava bugün güneşli ve rüzgar yoktu önümüzdeki günler 4 ila 6 derece ısının düşecegini haber vermekte tv.lerben de bu durumu dergerlendirme ve kurs öğrenci arkadaşlarımla bire bir uygulama ve rutin kış hazırlıgına devam edildi.Kurs öğrenci arkadaşlardan Yegenim Veteriner hekim Osman SOGUKPINAR arkadaşları Gıda Müh.Kadir BABALIK,Zir.Müh.Zeotekni Derviş AYNACI uygulamaya gidildi
Yukarıdaki resimde kovanlarıma ilk defa FORBEEVAR JEL yapıldı daha önce pulsumat tütsü yapmakta idim ve böylece varroa ilaçlaması bitmiş oldu kovanlarda varroa ya rastlanılmadı temiz mübarekler.
Üstdeki karede yer alan kursiyer öğrenci arkadaşlar Ziraat Müh.Derviş AYNACI,Gıda Mühendisi Kadir BABALIK arılıktaki benim kovanların önünde hatıra resimi çekindiler onlara dabildiğim kadar acizane olarak arıcılık hk.da birşeyler aktarabildiysem ne mutlu bana ama onlar da uygulamanın iyi oldugunu anlatıyorlardı birbirlerineSoldaki karedeki arıcılık kurs öğrenci kardeşimiz Ziraat Müh. Derviş AYNACI
Sagdaki karede ise yine arıcılık kursu öğrenci kardeşimiz Gıda Müh.Kadir BABALIK
Her iki kardeşime de teşekkür ederim bana da rutin kontrolde yardımcı oldular kovanları yanaşık düzen şekline koyduk ,arkadan öne doğru hafif şekilde kovanları meyillendirdik hava şartlarına karşı mukavemetini güçlendirdik,forbeevar ilaçlama yaptık,ker kovana eşit miktarda şerbet ile besleme yapıldı .
Atom-4 de kapalı gözlü yavru var az miktarda diger kovanlarda yumurta,larva bulunmamakta analar var hafta sonuda ölçüsünü aldım sera nylonu ile arka ve yanları üstü kapatacağım yagmur ve kara karşı elimizden geldiği kadar hazırlığı tamamlamaktayım bundan sonra ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN İNŞAALLAH cümlemize hayılı günler temenni ederim.
Mustafa Hilmi ÖZKAL 22 EKİM 2009 Saat:23.45

2 yorum:

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Hilmi,öğrenmenin sonu yok,umuyoruzki bu güzel bilinçlenmenin sonucunda yıllık bal ortalamamız yükselecek,hastalıklarla daha iyi mücadele edilecek ,gelecek nesiller rahat edecektir.Tüm kursiyerleri hocalarıyla beraber tebrik ediyor,başarı haberlerini bekliyor,saygılar sunuyorum.

Mustafa Hilmi dedi ki...

İlhami Bey
Önce Allah (cc) selamı üzerine olsun hayırlı cumalar ilgi ve alakanıza ben ve kursiyer arkadaşlarım adına çok teşekkür ederim saygılar